E-R: 14:00-19:00 L,P: suletud    
E-R: 14:00-19:00 L,P: suletud    
Kiisa Noortekeskus
Menüü

Lukas Jonaitis ja Paul Meier

07.03.2018

Saku Valla Noortekeskuses alustasid 2016 aasta veebruaris vaba-tahtlikku tööd kaks noormeest – leedulane Lukas ja sakslane Paul. Noormehed jäävad meie keskustesse Sakus ja Kiisal terveks aastaks, lüües kaasa tegevustes ja ürituste korraldamistes. Kumbki neist ei ole varem Eestis käinud, kuid nad on huvitatud meie kultuuri ja traditsioonide õppimisest.

Varem on vabatahtlikud eestlaste kohta kuulnud erinevaid jutte, näiteks seda, et oleme väga kinnised ja ühtlasi aeglased. Lukas tõi välja, et eestlased pidid rääkima aeglaselt ja tegema pause sõnadesse, kus esineb kaashäälik täishäälikute vahel. Küll aga tunnistas ta, et ei ole sellist aeglast rääkimist tähele pannud ja me ei erinevat eriti leedulastest.

 

Mõlemad vabatahtlikud tahtsid koolipõlves saada hoopis arheoloogiks ega näinud sugugi ette end töötamas noortega. Täna huvitab Pauli veel ajalugu ja Lukas otsib oma kindlat suundumust. „Ilmselt saab see olema midagi, mis on seotud noortega,“ lisas ta. Vabatahtlikud saabusid noortekeskusesse veebruari alguses. Lukas ja Paul on tõdenud, et esimesed nädalad on möödunud suurepäraselt, nii töötajate kui ka noortega on saavutatud hea kontakt. Erilist rõõmu valmistab neile fakt, et Saku valla noored ja ka täiskasvanud räägivad väga heal tasemel inglise keelt. Lukas tõdes, et Leedus räägivad keskealised inimesed inglise keelt vähe. „Paremini räägivad ainult need, kellel seda reaalselt tööl iga päev vaja on,“ ütles ta.

 

Märtsist alates käivad Lukas ja Paul keeltekoolis eesti keele kursusel, kuid iseseisvalt tegid nad keeleõppega algust kohe. Lukas tervitab Saku noortekeskuses kõiki saabujaid rõõmsalt „Tere“ või „Tervist“. Koolis tutvustas ta ennast juba eesti keeles ja oma sõnutsi saab ta aru ka lihtsamatest küsimustest. Lisaks keelele soovivad vabatahtlikud siin oleku ajal muutuda iseseisvamaks, tutvuda siinse kultuuri ja süsteemiga noorte valdkonnas.

 

Saksamaal juhivad noortekeskusi koolid, sellist individuaalset lähenemist ja noortega tegelemist nagu Eestis seal ei olevat. Lukas on huvitatud ka toidutegemise õppimisest, näiteks vastlakuklite valmistamine pärmitaignast on tal juba selge. Esimesed tegevused noortekeskustes on juba vabatahtlike juhtimisel toimunud. Alates septembrist algavad ka algajate keelekursused nii leedu kui saksa keeles.

 

Vabatahtlikud on siin projekti „Create Your World“ raames, mida koordineerib Eesti Avatud Noortekeskuste ühendus ja toetab SA Archimedes Noorteagen- tuur Erasmus+ programmist.

 

Euroopa vabatahtlik teenistus on võimalus noortele, kes soovivad 2-12 kuud teha välisriigis vabatahtlikku tööd ja sealjuures tutvuda selle riigi keele, inimeste ja kultuuriga. Euroopa vabatahtliku teenistuse eesmärgiks on arendada solidaarsust, edendada sallivust ja kodanikuaktiivsust ning tugevdada üksteisemõistmist noorte hulgas. Projektis saavad osaleda noored vanuses 18 – 30 aastat. 2011. aasta kevadel sai Saku Valla Noortekeskuse Euroopa Noored Eesti büroolt uue akrediteeringu, mille raames on keskused vabatahtlike vastuvõtvaks ja saatvaks organisatsiooniks. Kui eelnevalt sai noortekeskus ainult vabatahtlikke vastu võtta siis nüüd on ka kohalikel noortel võimalik välismaale sõita.

Veebilehe kasutamist jätkates nõustud küpsiste kasutamisega.
Sulge